Jak przygotować łódź do transportu?

Przed przewiezieniem swojej łodzi warto dowiedzieć się jak to zrobić, aby uniknąć niespodziewanych opóźnień, dodatkowych opłat, a przede wszystkim - uszkodzeń.

 

KROK I - Zaplanuj transport 


Porządne przygotowanie łodzi do transportu wymaga starannego zaplanowania i skupienia na wszystkich szczegółach, zarówno w przypadku samodzielnego transportu, jak i przy zlecaniu transportu zewnętrznej firmie. Przede wszystkim - jest to odpowiedzialność właściciela, aby poprawnie przygotować jednostkę do transportu, a także dopilnować, żeby była gotowa na czas. Zwykłe firmy transportowe nie będą miały odpowiedniego sprzętu do przewiezienia jachtu, więc musisz znaleźć firmę, która się będzie konkretnie tym zajmowała, a jej personel będzie doświadczony i przeszkolony w tej dziedzinie. W przypadku gdy wiesz, że sobie nie poradzisz z przygotowaniem łodzi, jej wyciągnięciem z wody itd. najlepiej będzie zgłosić się do osoby lub firmy, która się tym zajmuje i wie co zrobić krok po kroku. Jest to bardzo ważne, gdyż niepoprawne przygotowanie łodzi może spowodować szkody, za które nie będzie można obwinić przewoźnika. 

 

KROK II - Znajdź odpowiednią firmę 


✔ Profesjonalizm

Znajdź firmę, która ma wieloletnie doświadczenie z transportem łodzi i przede wszystkim upewnij się, że jej pracownicy wiedzą co robić z typem łodzi jaki posiadasz. Istnieje szansa że firmy, które działają na rynku wiele lat będą miały zaprzyjaźnione kontakty z branżowymi instytucjami, takimi jak np. GITD (Główny Inspektorat Transportu Drogowego), mariny, stocznie, czy porty, dzięki czemu unikniesz niektórych opłat. 

✔ Bezpieczeństwo

Upewnij się że Twój jacht jest przenoszony w bezpiecznych warunkach, przy sprzyjającej pogodzie i przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Przyjmujący zlecenie ma prawo odmówić wykonania zadania, jeśli uzna że jest to niebezpieczne, bądź stan łodzi nie spełnia kryteriów określonych podczas podpisywania umowy. Doświadczeni przewoźnicy mają tak dużą wiedzę i umiejętności, że Twoja łódź powinna być w dobrych rękach podczas transportu. Istotnym dla bezpieczeństwa jachtu jest upewnienie się jakie są jego wymiary i aby większe jednostki - przy których przepisy tego wymagają - były transportowane ze specjalną eskortą i oznakowaniem. Profesjonalni kierowcy zajmujący się transportem łodzi powinni wiedzieć jak je zabezpieczyć, wybalansować i ustabilizować, a także jak je przenosić na i z przyczepy podłodziowej, bądź z ciężarówki. Powinni prawidłowo rozłożyć ciężar jednostki i dobrać do przyczepy, a także do niej przymocować.

 

 

KROK III - Współpracuj z zaangażowaniem z firmą transportową 


 • Przygotuj łódź na czas, aby można było ją załadować, gdy tylko zjawi się ciężarówka. Tym sposobem unikniesz ewentualnych opłat dla kierowcy, a także zapewnisz dostarczenie łodzi na miejsce według harmonogramu i kierowca nie będzie miał opóźnień przy następnych zleceniach. Firmy transportowe starają się dostarczać przewożone towary według szacowanego czasu dostawy, jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dane te podawane są tylko w przybliżeniu, gdyż na niektóre czynniki kierowcy nie mają wpływu (pogoda, korki na trasie, czy dostęp do mariny w momencie kiedy łódź dotrze na miejsce).

 • Dla łodzi większych niż 9 metrów zaleca się przygotowanie do transportu przez licencjonowanego inspektora, bądź chociaż jego pomoc w tym procesie.

 • Musisz pamiętać, że przewoźnik nie bierze odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe przez nieprawidłowe przygotowanie łodzi lub niepoprawne jej załadowanie, a także za uszkodzenia spowodowane złym montażem łodzi przez ładującego (np. źle dobrane taśmy/łańcuchy). 
         
  Na trasie mogą wystąpić silne wiatry, bądź drgania drogowe, które lekko poruszą ładunkiem, jednak nie będzie to problemem gdy będzie on dobrze przymocowany. Ewentualne zarysowania (o pasy na przykład) nie są winą kierowcy -  jest to normalna część transportu i może się zdarzyć niezależnie od przewoźnika.
 • Zważając na nieprzewidywalność pogody, różnorodność tras itd. należy się spodziewać, że łódź będzie lekko zabrudzona, jest to całkowicie normalne i powinno być łatwe do zmycia. 

 

KROK IV - Zmierz swoją łódź 


Jest to niezwykle ważny czynnik podczas wysyłania zapytania o transport do różnych firm, a także później podczas jego realizowania. Często zdarza się, że przewoźnik zabiera dwie lub więcej łodzi naraz, jeśli jadą one w tym samym kierunku, więc ważne jest aby przewoźnik znał dokładne wymiary jachtu i mógł dopasować przyczepę, ciężarówkę i różne przyrządy i urządzenia pod konkretną jednostkę. 

 • Zmierz długość swojej łodzi - należy pamiętać o uwzględnieniu silnika zaburtowego (w podniesionej pozycji), platform kąpielowych, dziobowej lub rufowej windzie kotwicznej i wszystkich pozostałych elementach, które wystają poza kadłub.

 • Sprawdź wysokość całkowitą swojej łodzi. 

         - Odległość tafli wody do najniższego punktu łodzi (należy pamiętać o śrubie!) dodaj do odległości tafli wody do najwyższego jej punktu (uwzględniając np. radary). 

         - W zależności od modelu łodzi niektóre elementy muszą być zdemontowane (np. fly/command bridge - mostek dowodzący). Trzeba również pamiętać o przestrzeni transportowej dla owego mostku i dla innych chwilowo zdemontowanych elementach jachtu. Zmierz dokładne wymiary wszystkich części, upewnij się że masz przygotowane miejsce na przyczepie do ich transportu i są one dobrze zabezpieczone.

 • Rozważ użycie podkładek pod niektóre części w celu uniknięcia otarć, czy uszkodzeń.

 • Zmierz szerokość jednostki w najszerszym punkcie kadłuba uwzględniając elementy do niego przymocowane. 

 

KROK V - Usuń i poprawnie zabezpiecz części wyposażenia 


 • W przypadku gdy nie jesteś pewny jakiegoś przedmiotu - lepiej go zdemontować.

 • Zewnętrzna elektronika, kotwica, antena, maszty i inne wystające poza określone wymiary jednostki.

 • Wartościowe przedmioty, które mogą ulec uszkodzeniu, dodatkowe burty, materace, radary, megafony, szperacze, a także szalupy.

 • Sprawdź korek spustowy - w zęzie nie powinno być ani kropli wody podczas transportu.

 • W ramach możliwości opróżnij zbiornik paliwa i wody (upewnij się że nie ma więcej niż ¼ zbiornika paliwa). Podczas zimy system wodny, pompy i klimatyzacja powinny być suche.

 • Wyłącz prąd, zadbaj o porządek w kablach. 

 • Przymocuj wszystkie luźne rzeczy w kabinie, pozamykaj bakisty i starannie sprawdź wszystko dwa razy. Zamknij również drzwi od toalety i od kabiny, najlepiej na zamek (jeśli się da) i pilnuj kluczy. Warto również zdjąć fotele sternika / pasażera i również schować je do kabiny.

 

KROK VI - Wyczyść i zabezpiecz łódź 


 • Sprawdź czy na dnie nie ma przyczepionych muszli, jeśli są - usuń je, najlepiej specjalnymi  środkami do tego przystosowanymi.

 • Warto oczyścić dno łodzi z soli morskiej, czy glonów. Na łodzi świeżo wyciągniętej z wody jest to zdecydowanie łatwiejsze do zrobienia. 

 • W zależności od wielkości łodzi zastanów się jaki sposób okrycia potrzebujesz - czy tylko plandekę cumowniczą, czy może użyjesz folii stretch (która ochroni łódź od brudu drogowego).

 • Upewnij się, że przednia szyba Twojej łodzi jest na tyle wytrzymała, że nic się jej nie stanie nawet przy bardzo silnym wietrze. Sprawdź czy jej uszczelki i śruby nie są uszkodzone, jeśli nie masz takiej pewności - lepiej ją zdejmij i przetransportuj osobno.

 • Silnik zaburtowy podczas transportu powinien być podniesiony i zablokowany w tej pozycji, najlepiej założyć na niego pokrowiec.

 

KROK VII - Sprawdź czy Twoja przyczepa podłodziowa jest sprawna.  


 1. Czy opony nie mają śladów zużycia, czy mają odpowiednie ciśnienie i bieżnik nie jest wytarty, że nie ma pęknięć lub pęcherzyków. Należy również wymienić opony, które są suche (pamiętaj o kole zapasowym!). Warto również zdjąć opony i sprawdzić sprawność łożysk, w szczególności gdy są one narażone na częste działanie słonej wody.

 2. Czy działają wszystkie światła (również światła stopu wciskając pedał hamowania) i czy wszystkie wtyczki i przewody są sprawne. Zrób ten przegląd ze sporym wyprzedzeniem czasowym, tak by mieć czas na ewentualną naprawę.

 3. Pamiętaj, że za wszystkie uszkodzenia podczas transportu, spowodowane wadliwą przyczepą, odpowiadasz Ty. Z doświadczenia wiemy, że niespodziewane naprawy są zawsze droższe od regularnych przeglądów.